Przypominamy, iż w świetle obecnych przepisów zarówno palenie liści, gałęzi i innych resztek roślinnych na działkach, jest zabronione i grozi za to mandat. Zabrania tego także Regulamin ROD na podstawie § 68 pkt 5. Jak co roku, jesień, zima i wiosna to czas, kiedy wielu działkowców niestety spala odpady na działkach, co łączy się ze skargami i karami. Jak ekologicznie przetwarzać odpady zielone oraz jak pozbywać się ich z działki zgodnie z przepisami? Jak kompostować?
Zgodnie z prawem obowiązującym w PZD, a także z uchwalonymi przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Programami Ochrony Powietrza (uchwały nr 162/13 z dnia 28 października 2013r.; nr 186/13 z dnia 25 listopada 2013r. oraz Nr 184/13 z dnia 25 listopada 2013r.), stanowiącymi obowiązujące prawo miejscowe w zakresie ochrony powietrza, na terenie aglomeracji warszawskiej obowiązuje kategoryczny zakaz spalania pozostałości roślinnych na terenie m.st. Warszawy.
Ponadto na podstawie obowiązujących przepisów zabronione jest wypalanie traw, liści, gałęzi czy śmieci na terenie ogrodów działkowych i taki czyn stanowi wykroczenie na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.
Należy pamiętać także, iż na podstawie § 68 pkt 5 obowiązującego od 1 stycznia 2016 roku Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego zabronione jest spalanie na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego wszelkich odpadów i resztek roślinnych. Zarządy ROD, jak i sami działkowcy powinni dbać o porządek i przestrzeganie przepisów.
Co robić z liśćmi, trawą i gałęziami?
W pierwszej kolejności, zarządy ROD powinny zabiegać o to, by działki były wyposażone w kompostowniki, a resztki roślinne były kompostowane lub umieszczane w specjalnych pojemnikach na odpady zielone (dotyczy odpadów nie nadających się do kompostowania) i wywożone. Regulamin ROD nakłada na każdego działkowca obowiązek prowadzenia na swojej działce kompostownika.
Wskazówki jak założyć i prowadzić kompostownik można znaleźć w broszurze wydanej przez KR PZD: zobacz broszurę http://pzd.pl/uploads/1/BROSZURY/broszura-kompost-internet.pdf
Warto brać też pod uwagę fakt, że liście i pocięte, rozdrobnione gałęzie są świetnym materiałem na kompost i warto je wykorzystać i postarać się o własny kompostownik. Na bazie liści powstaje cenna ziemia liściowa, a suche liście mogą służyć jako ściółka i są doskonałym materiałem do okrywania wrażliwych roślin i bylin na zimę.
Odpady zielone w dużych ilościach, np. suche liście, gałęzie po cięciu drzew i krzewów, skoszona trawa, łodygi i części bylin oraz chwasty należy dostarczyć do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. PSZOK-i znajdziemy na terenie każdej gminy. Przyjmują one śmieci nieodpłatnie, choć mają pewne limity ilościowe.
Jak pozbyć się liści i gałęzi z oznakami chorób?
Nie zaleca się kompostowania resztek roślinnych (np. liści) zakażonych chorobami, natomiast kompostowanie innych odpadów zielonych jest najwłaściwszym, ekologicznym sposobem zagospodarowania pozostałości roślinnych na terenach zieleni w ogrodach przydomowych i działkowych. Liście z oznakami chorób możemy głęboko zakopać w ziemi (o ile posiadamy w ogrodzie miejsce, w którym można by je zakopać) lub oddać do w/w PSZOK-u.
Nie trzeba się martwić, że w miejskiej czy gminnej kompostowni resztki roślinne porażone patogenami będą groźne. Pamiętajmy, że o ile w kompostowniku nie wytwarzają się temperatury na tyle wysokie aby zniszczyć wszelkie patogeny, to w dużych kompostowniach, dzięki wysokiej temperaturze kompostowania giną chorobotwórcze grzyby, owady, bakterie i wirusy. Właśnie dlatego oddanie zebranych liści i gałęzi do PSZOK-u jest prawidłowym z punktu widzenia prawa i bezpiecznym dla środowiska rozwiązaniem.
Większość gmin organizuje również odbiory odpadów zielonych. Są one zazwyczaj prowadzone cyklicznie, a szczegółowe informacje znajdziemy na stronach internetowych urzędów miast i gmin. Odpady przed odbiorem należy odpowiednio przygotować, tj. zapakować w worki.
Grubsze gałęzie można także rozdrobnić i wykorzystać jako ściółkę pod różne rośliny, którą będę mogli wykorzystać działkowcy. Można zrobić to przy pomocy maszyn (rębarek, rozdrabniarek), które można zakupić na potrzeby ROD lub wspomóc się usługami firm fachowych wykonujących takie usługi.
W związku z uciążliwościami dla okolicznych mieszkańców jakie powoduje wypalanie różnego rodzaju odpadów, a co za tym idzie zadymianie okolic ogrodów, OZM PZD prosi działkowców o potraktowanie sprawy poważnie i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Bezmyślne spalanie odpadów szkodzi środowisku, zdrowiu ludzi i zadymia okolice, nierzadko ograniczając widoczność na drogach. Ponadto, powtarzające się uciążliwości związane ze spalaniem odpadów przez działkowców wpływają bezpośrednio na negatywną opinię o wielu ogrodach działkowych. Warto zadać sobie pytanie, czy my sami chcielibyśmy mieszkać w okolicy zadymionej każdej jesieni i wiosny?