Mapa

Login Form

Czy i jak dokarmiać ptaki zimą? | MIĘDZYRZECZ

Dbałość o obecność ptaków na działce lub w ogrodzie, to nie tylko urozmaicenie naszego wypoczynku, ale także realne działanie na rzecz podnoszenia bioróżnorodności oraz świadomości ekologicznej. Dzięki przemyślanemu doborowi roślin na działce oraz ich właściwej pielęgnacji, ptaki mogą na stałe zagościć na terenie ROD, stając się jednym z bardzo istotnych ogniw ekologicznej uprawy działki. Jak zachęcić ptaki do odwiedzania działek? Jakie rośliny mogą zapewnić im pożywienie w zimie?

 

Kiedy ptaki chętniej odwiedzają ogrody?

Ptaki o wiele chętniej pojawiają się w  ogrodach, które położone są raczej z dala od hałaśliwych aglomeracji. Jednak jeśli znajdą w ogrodzie i na działce  rośliny obfitujące w lubiane przez nie owoce, to nawet w mieście możemy zaprosić ptaki do swego działkowego zakątka. Warto także wiedzieć, że ptaki nie czują się pewnie w miejscach z równiutko przystrzyżoną trawą i regularnie strzyżonymi krzewami.

Ptaki najbardziej lubią na działce miejsca, gdzie mogą znaleźć odpowiednią ilość gałązek i liści do budowy gniazd. Między innymi dlatego warto posadzić na działce różnorodne rośliny, krzewy obfitujące w jadane owoce, a trawniki zastępować okrywowymi gatunkami roślin. W takich miejscach znajdzie się też więcej owadów zwabiających ptaki, co nie jest bez znaczenia. Więcej roślinnych zakamarków na działce, to również zachęta dla innych drobnych zwierząt (np. jeży, jaszczurek, żab itd.). Dzięki obecności ptaków także skuteczniej (bez chemii) pozbędziemy się niechcianych szkodników roślin, czy insektów.

Działka różnorodna – pożytek nie tyko dla ptaków

Nie wystarczy też umieścić na działce, czy gałęzi drzewa jedynie budki lęgowe, choć oczywiście jest to pożądane i potrzebne. Podobnie, jak ważne jest, by pamiętać o poidełkach dla ptaków i owadów w czasie upalnego lata. Warto zadbać o zapewnienie ptakom schronienia i pożywienia również zimą. Trzeba pamiętać, że dla ptaków, jak dla większości zwierząt, najważniejsze jest odpowiednie pożywienie i schronienie. Działkowcy, dzięki posadzeniu odpowiednich roślin, mogą realnie zaspokoić takie właśnie ptasie potrzeby.

Jakie krzewy dadzą schronienie i pożywienie ptakom?

Spośród krzewów przyjaznych ptakom warto wymienić np.: lilak pospolity, jaśminowiec wonny, leszczyna południowa i pospolita, śliwa wiśniowa (ałycza), bluszcz pospolity, agrest pospolity, hortensja pnąca, cyprysik groszkowy, bukszpan, żylistek szorstki, wiciokrzewy. Drzewa i krzewy, które warto posadzić w ogrodzie ze względu na owoce dające ptakom pożywienie i często długo pozostające na krzewach zimą to między innymi: berberysy, cis pospolity, dereń jadalny, irga pozioma, jałowiec chiński i pospolity, ognik szkarłatny, rokitnik zwyczajny, śnieguliczka biała, trzmielina zwyczajna, kaliny, jarząb pospolity (jarzębina), ligustr pospolity, róże dzikie i tzw. owocowe. Niektóre z tych gatunków są nie tylko pożyteczne dla ptaków, ale są też źródłem wartościowych (pełnych witamin) owoców dla ludzi (np. róże dzikie, dereń jadalny, rokitnik). Jednocześnie, kolorowe owoce ogników, rokitników, czy kalin z pewnością dodadzą uroku niejednej ogrodowej rabacie, zarówno w czasie sezonu, jak i jesienią oraz zimą.