Mapa

Login Form

Narcyzy należą do najefektowniej kwitnących, wiosennych roślin cebulowych, a jednocześnie kojarzących się z okresem wielkanocnym. Najlepiej sadzić je w grupach z innymi kwiatami cebulowymi lub w sąsiedztwie niskich krzewów i bylin.

Narcyz czy żonkil?

Narcyz (Narcissus) jako gatunek jest podzielony na kilkanaście grup, których przedstawiciele różnią się między sobą przede wszystkim wielkością, czasem kwitnienia, niekiedy również barwą i liczbą kwiatów na łodydze. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest narcyz żonkil (Narcissus jonquilla), czyli narcyz żółty i to właśnie on poprawnie powinien być nazywany żonkilem. Żonkile mają przede wszystkim dłuższą  łodygę kwiatową niż inne narcyzy, a także inny kształt płatków. Tak jak większość odmian, charakteryzują się intensywnym, nieco odurzającym zapachem.

Ogromny wybór odmian narcyzów (w tym także żonkili) sprawia, że ich kwiaty można podziwiać od początku kwietnia do połowy maja. Są roślinami trwałymi, rosnącymi wiele lat na tym samym stanowisku. Mają wąskie, bladozielone liście i bezlistne pędy zakończone jednym lub kilkoma kwiatami. Płatki kwiatów przyjmują różne barwy – od białego po różne odcienie żółtego. Niektóre części kwiatu mogą być wybarwione bardziej intensywnie, np. na pomarańczowo, różowo, lub nawet na czerwono.

Jak uprawiać narcyzy?

Narcyzy lubią przepuszczalne, lekko wilgotne gleby oraz słoneczne lub lekko ocienione stanowiska. Nie mają specjalnych wymagań i są bardziej odporne niż tulipany. Cebule sadzimy w końcu sierpnia i na początku września, co 15–20 centymetrów, na głębokość około 10–15 cm. Przed zimą, posadzone cebulki okrywamy grubą warstwą kory, słomy lub stroiszu. Po ostatnich przymrozkach wiosennych okrycie zdejmujemy i podlewamy rośliny. Narcyzy nawozimy podobnie, jak tulipany (najlepiej nawozami rozpuszczalnymi w wodzie, przeznaczonymi do roślin kwitnących).

Wegetacja narcyzów uprawianych w gruncie trwa od czterech do pięciu miesięcy. Po łagodnych zimach liście ukazują się już w lutym (częściej w marcu). Kwiaty pojawiają się w końcu marca i kwietniu, a u późnych odmian – w maju. Nadziemna część roślin obumiera na przełomie czerwca i lipca. Przez dalszą część lata trwa spoczynek roślin, ale już w tym czasie cebule tworzą korzenie na kolejny sezon. Nowe liście pojawią się dopiero wiosną następnego roku.

Narcyzy najlepiej wyglądają w pojemnikach i donicach ustawionych na tarasach lub balkonach. Wykorzystywane są do różnego rodzaju wiosennych dekoracji kwiatowych, a odmiany miniaturowe uprawiane w doniczkach często znajdują się na domowych stołach lub  firmowych biurkach jako ozdoba w okresie Wielkanocy. Kwiaty ścięte do wazonu są niemniej trwałe i odporne niż tulipany.