Mapa

Login Form

   

Wybór i posadzenie roślin, to dopiero połowa sukcesu w założeniu wymarzonego żywopłotu. W pierwszych kilku latach niezbędne jest właściwe przycinanie i formowanie roślin, co pomoże utworzyć zielone ogrodzenie. O czym warto pamiętać przy cięciu żywopłotów?

 

Jak uzyskać gęsty żywopłot?

Bardzo często zapomina się o przycięciu młodych roślin zaraz po założeniu żywopłotu. Dotyczy to szczególnie sadzonek krzewów liściastych z tak zwanym gołym korzeniem. Rośliny takie, sadzone wiosną lub jesienią o wiele szybciej i łatwiej przyjmą się, jeśli przy sadzeniu skrócimy ich pędy o około 1/3 długości. Zaniechanie niskiego przycięcia po posadzeniu powoduje, że rośliny są rzadkie  i nie zgęszczą się w latach następnych u dołu żywopłotu. Jeśli sadzimy rośliny bardzo późną jesienią, lepiej przełożyć silniejsze cięcia na wiosnę.

 

Najczęstsze błędy popełniane przy cięciu żywopłotów

  • Wybór nieodpowiednich gatunków roślin na żywopłot na działce w ROD (rosnących zbyt mocno i osiągających zbyt duże rozmiary)
  • Sadzenie obok siebie  gatunków o różnej sile i tempie wzrostu, co powoduje spore trudności w utrzymaniu żywopłotu na odpowiedniej wysokości;
  • Za słabe lub zbyt mocne cięcie powoduje różne rozkrzewienie poszczególnych pięter żywopłotu oraz nadmierne drewnienie głównych pędów;
  • Cięcie i formowanie górnej części żywopłotów pod kątem prostym, powodujące wyłamywanie się gałęzi zimą pod ciężarem śniegu i ograniczające dostęp światła do liści. Lepiej strzyc górną część roślin na półokrągło lub w formę trapezu (optymalny dostęp światła);
  • Drastyczne ścinanie wierzchołków i formowanie odmian drzew i krzewów iglastych o pokroju kolumnowym lub stożkowym np. żywotnika zachodniego ‘Smaragd’, ‘Columna’, cyprysika Lawsona ‘Columnaris’, jałowca skalnego ‘Skyrocket’ lub ‘Blue Arrow’. Cięcie zniekształca ich pokrój i tracą swoje walory ozdobne, co może prowadzić nawet do ogołacania się krzewów i ich zniszczenia;
  • Zbyt mocne cięcie gatunków o ozdobnych kwiatach lub owocach zawiązywanych na końcach pędów (np. tawuły, ogniki, kaliny) – coroczne, mocne cięcie roślin pozbawia je kwitnienia i zawiązywania ozdobnych owoców;
  • Nadmierne cięcie  gatunków o twardym drewnie (nie lubiących cięcia); np. ognik; lub słabo się krzewiących, np. śnieguliczka, forsycja, jaśminowiec. Dla przykładu, bardzo silnie cięty ognik szkarłatny nie zakwitnie i nie wytworzy głównej ozdoby – kolorowych, kulistych owoców.
  • Wykonywanie silnego cięcia dużych okazów (rosnących w żywopłotach) bez wcześniejszego sprawdzenia, czy w koronach gęstych krzewów nie ma gniazd ptaków  (w okresie lęgowym bardzo często w żywopłotach można znaleźć gniazda)
  • Cięcie w nieodpowiednim terminie, np. przycinanie roślin zbyt późno, przed zimą, co naraża rośliny na uszkodzenia, przemrożenie i zamieranie. Termin cięcia powinien zależeć od danego gatunku, jednak zwykle tnie się i formuje żywopłoty nawet kilka razy w sezonie – wiosną, w lecie i ostatecznie wczesną jesienią (by rany po cięciach zdążyły się zabliźnić przed nadejściem przymrozków).

Żywopłot a regulamin ROD

Przed założeniem żywopłotu warto zajrzeć do regulaminu ROD, by dowiedzieć się, na jakich zasadach i w jaki sposób żywopłot może być posadzony i jaką może mieć wysokość. Zgodnie z paragrafem 52 regulaminu, żywopłot pomiędzy działkami nie może być wyższy niż 1m i jego sadzenie należy przynajmniej skonsultować z sąsiadem. Ponadto, działkowiec zobowiązany jest w taki sposób pielęgnować posadzony żywopłot, by nie przerastał on poza granice działki. 

Warto też wybrać na żywopłot odpowiednie gatunki roślin, czyli takie, które nie będą osiągały ogromnych rozmiarów, są łatwe w pielęgnacji i odporne  – na choroby i warunki atmosferyczne panujące w klimacie Polski.