Szara i smutna zima? Nic bardziej mylnego! Pomimo, że działki straciły swój wiosenno-letni urok, panująca pora roku pozwala nam cieszyć oczy pięknymi widokami.
Po mroźnej nocy kryształki szronu, które osiadły na gałęziach drzew i krzewów, zmieniają się w lodowate girlandy. Zima potrafi zmienić działki, uwypuklając detale, które łatwo przeoczyć w pozostałe miesiące roku, wśród morza kolorowych kwiatów i bujnej zieleni. Początek nowego roku przykrył działkową roślinność puchową śniegową pierzynką, dodając tak wiele uroku opustoszałym rabatom i grządkom. Kiedy po długich szarych dniach biały puch okrył ziemię, a słońce wydobywa wszystkie odcienie, groźna pora roku wydaje się łagodniejsza. Wtedy chętnie spędzamy czas na powietrzu, a szalone zabawy na śniegu i lepienie bałwana przypominają nam dzieciństwo. Gdy okryte śniegiem wiotkie pędy roślin zastygają w różnych pozach, ogród odsłania swoją kolejną, baśniową twarz. Czasami ciężkie pokrywy śniegu, zalegające na gałęziach iglastych gatunków, mogą je zdeformować, uszkodzić, a nawet połamać. Powinniśmy regularnie otrząsać je z nadmiaru ciężkiego śniegu.
Rośliny odpoczywają pod białym puchem, ale dla działkowców to dobry moment by przygotować ogród do wiosny. Chwila wytchnienia dla roślin, a my zajmujemy się projektowaniem nowych rabat , planujemy rozsadę warzyw, kupujemy nasiona, planując przy tym okres wysiewu. Robimy również spis koniecznych napraw i potrzebnych prac. W tym okresie możemy również pogłębić swoją wiedzę, korzystając z wydawnictw dostarczanych przez Jednostkę Krajową Polskiego Związku Działowców w postaci broszur, tym samym nasza wiedza dotyczącą ekologii i świadomego korzystania z dobrodziejstw natury będzie większa. Czytając dostępne poradniki „praktycznego działkowania”, nie zabraknie nam inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Najnowsze trendy w ogrodowej modzie, zdrowe odżywianie , niezawodne sposoby na uprawę dorodnych warzyw i owoców, przygotowanie skutecznych i ekologicznych nawozów czy oprysków nie będzie problemem.
Małgorzata Jasińska