Mapa

Login Form

 

 

                                                                              PRACE NA DZIAŁCE W GRUDNIU

       Zachęcamy do zapoznania się z poradami ogrodniczymi na grudzień. W tym miesiącu m.in.:  o tym, co robić, jeśli pojawiły się już pierwsze opady śniegu, jak zabezpieczyć wrażliwe gatunki roślin, o bieleniu pni drzew owocowych i co robić, by nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej roślin zimozielonych oraz iglastych.

 

  • Jeśli pojawiły się już pierwsze opady śniegu, strzepujemy biały puch z krzewów iglastych. Odmiany kolumnowe warto obwiązać sznurkiem, aby ich pędy się nie odkształciły i nie wyłamywały. Usuwamy śnieg ze szklarni i tuneli foliowych; jego nadmiar może uszkodzić konstrukcje.
  • Wrażliwe gatunki roślin okrywamy chochołami ze słomy, agrowłókniną lub wykonując kopczyki z ziemi. Uzupełniamy ściółkę na rabatach z bylinami wrażliwymi na mróz.
  • Pamiętajmy, by nie udeptywać trawnika pokrytego warstwą śniegu, gdyż możemy doprowadzić do powstania skorupy z lodu.

 

  • Na początku grudnia pobieramy fragmenty pędów gatunków owocowych na zrazy potrzebne do wiosennego szczepienia. Wybieramy pędy tylko ze zdrowych okazów i przechowujemy je zadołowane w piwnicy lub po północnej stronie altany.
  • Pobieramy fragmenty pędów krzewów, które chcemy rozmnożyć przez sadzonki zdrewniałe (np. krzewuszki, forsycji) – każdy powinien mieć ok. 10-30 cm długości. Umieszczamy je w piasku w miejscu, w którym temperatura utrzymuje się powyżej 0° C. Nie zapomnijmy o etykietach z nazwami gatunkowymi.
  • Gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej zera, podlewamy rośliny zimozielone oraz iglaste, aby nie dopuścić do tzw. suszy fizjologicznej. W okresie zimowym gatunki te tracą wodę podczas słonecznych dni oraz wietrznej pogody.
  • Sprawdzamy, czy pnie drzewek owocowych nie zostały uszkodzone przez zające lub sarny. Na zimę warto je zabezpieczyć zakładając specjalne osłonki z tworzywa lub owijając grubą tekturą.
  • Pod koniec miesiąca bielimy pnie i konary drzew owocowych, aby nie dopuścić do pękania kory.
  • Jeśli zdecydowaliśmy się dokarmiać na działce ptaki, pamiętajmy o regularnym uzupełnianiu pokarmu i czyszczeniu karmnika. Najlepszym pokarmem będą nasiona zbóż, dyni, słonecznika, orzechy oraz gotowe mieszanki ze sklepów zoologicznych. Nie wolno karmić zwierząt starym pieczywem i produktami zawierającymi sól.