WŁAMANIA I KRADZIEŻE W ROD
W sezonie zimowym w wielu miejscach kraju policja notuje zwiększoną ilość włamań i kradzieży w ROD. Mimo wzmożonych patroli straży miejskiej i policji w ogrodach działkowych, licznych spotkaniach z działkowcami, gdzie omawiane są tematy zabezpieczenia altan na zimę, niemal każdego dnia w jakimś ogrodzie w Polsce dochodzi do włamania i kradzieży. W ROD Złote Piaski w Siedlcach powołano już nawet specjalną Komisję Bezpieczeństwa ROD, która ma zająć się zapobieganiem włamaniom.
Jak informuje Tygodnik Siedlecki w artykule pt. „Działkowcy zdesperowani” z dnia 6 grudnia br. s kala włamań w ROD „Złote Piaski” w Siedlcach jest w tym roku wręcz niespotykana. Do tej pory odnotowano tu już 140 włamań do ogrodowych altanek.
– Włamania zawsze są dokonywane w ten sam sposób – mówi prezes „Złotych Piasków” Jerzy Pstrągowski. – Złodzieje dostają się do domków wybijając szyby w oknach. Wybierają te, które nie są zabezpieczone kratami. Łupem sprawców padają głównie firmowe narzędzia, sprzęt agd i rtv, a nawet odzież. Najczęściej do włamań dochodzi w nocy z soboty na niedzielę i ze środy na czwartek. Chociaż włamań dokonywano zawsze tego samego dnia tygodnia i w określonych godzinach, policja nie zdołała dotąd zatrzymać sprawców. Złodzieje czują się bezkarni, bowiem nie tylko kradną, ale i goszczą się w altanach – zjadają pozostawione produkty żywnościowe, korzystają z noclegu, a nawet zdarzyło się, że złodzieje ugotowali sobie kisiel.
Zarząd ROD podjął już działania, które mają pomóc zmniejszyć skalę tego procederu. Prezes Zarządu ROD Jerzy Pstrągowski spotkał się w tej sprawie z Komendantem Miejskiej Policji, który obiecał działkowcom zwiększoną liczbę patroli na ogrodach. Policji przekazano już klucze do ogrodowych furtek i bram. Ponadto Prezes ROD patrolował wraz z dzielnicowym teren ogrodu wskazując miejsca, w których najczęściej dochodziło do włamań. Prowadzona jest także akcja rejestrowania zdarzeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Ponadto Zarząd podjął dalsze działania powołując Komisję Bezpieczeństwa, która będzie miała za zadanie między innymi zorganizowanie spotkania z poszkodowanymi działkowcami, zebranie danych o ilości włamań i wypracowanie na walne zebranie propozycji dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa na terenie ROD, a w szczególności możliwość monitorowania ROD przez specjalistyczne formacje ochronne. W związku z licznymi włamaniami do altan, nowo powołana Ogrodowa Komisja Bezpieczeństwa organizuje w dniu 12.12,2017r. o godzinie 15.00 w Biurze Zarządu otwarte posiedzenie, na którym zostaną omówione metody walki z tym zjawiskiem, a także zbierane zostaną danych o liczbie włamań, ich rejonie i innych okolicznościach, które mogą pomóc w ochronie ogrodu.
– Chcemy wypracować własne propozycje zapewnienia bezpieczeństwa na ogrodach – mówi przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa ROD „Złote Piaski” Marek Golec. – Chodzi przede wszystkim o monitorowanie ogrodów przez specjalistyczne formacje ochronne. Nagłaśniamy też sprawę za pośrednictwem mediów. Być może w ten sposób zdopingujemy policję do zintensyfikowania działań – dodaje.
Podobne zdarzenia niestety odnotowywane są w całej Polsce. Jak informuje Nowy Kurier Mławski z dn. 2 grudnia br., w artykule pt. „Wandale znów grasowali na działkach”, wandale nie tylko kradną, ale i dewastują altany. Działkowcy zgłosili, że w ROD „Pod Lasem” w Mławie doszło do dewastacji aż pięciu altan działkowych podczas jedne nocy. Sprawcy choć ukradli niewiele, to wyrwali okna, zalali benzyna przechowywane w altanie wyhodowane na działce warzywa i porozrzucali narzędzia ogrodnicze.
Co robić, by uniknąć ryzyka kradzieży i jak dbać o bezpieczeństwo swoje i rzeczy pozostawione w altanach?
Recepty na stuprocentowe bezpieczeństwo nie ma, zależy ono jednak od inwencji całej społeczności ogrodowej i stałej współpracy ze służbami porządkowymi. Opuszczając ogród po zmroku należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa względem pozostawianego mienia. Działkowcy przyzwyczajeni do przyjaznej atmosfery panującej w ich ogrodach, co bywa złudne. Znajdujące się w altanach i na działkach wszelkiego rodzaju narzędzia elektryczne i inne wartościowe przedmioty, stanowią cenny łup dla włamywaczy. Aby nie stać się ich ofiarą należy pamiętać o właściwym ich zabezpieczeniu. Nawet wtedy, gdy przebywamy na działce powinniśmy w odpowiedni sposób zabezpieczać rzeczy prywatne. Dochodzi bowiem także do kradzieży pozostawianych bez nadzoru damskich torebek, biżuterii, dokumentów i pieniędzy w gotówce. Przestępcy często obserwują osoby, które chcą okraść i „uczą” się ich nawyków. Pamiętajmy też, aby pochować metalowe rzeczy, które mogą paść łupem złomiarzy.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
1. Nie zostawiaj w altance i „na widoku” przedmiotów wartościowych
2. Nie opowiadaj nikomu o tym, co przechowujemy w altance
3. Obserwuj osoby nieznajome, które bez celu chodzą po ogrodzie
4. Opuszczając działkę zabezpiecz pozostawione mienie
5. Powiadamiaj policję o podejrzanie zachowujących się osobach
6. Oznakuj swój sprzęt lub go ubezpiecz (grawer, farba, polisy)
7. Załóż solidne zamki, drzwi lub kraty na okno w swojej altanie