Najpopularniejszym i najmniej kłopotliwym, a jednocześnie skutecznym sposobem rozmnażania wieloletnich, ozdobnych roślin ogrodowych jest ich podział. Wystarczy ręką, szpadlem lub ostrym nożem podzielić dużą kępę rosnącej już, starszej rośliny na mniejsze, nowe sadzonki. Lato to dobry czas na podział większości popularnych ogrodowych bylin, a taki sposób rozmnażania nie tylko dostarcza nowych sadzonek, ale pozwala uniknąć wydatków na nowe rośliny i służy roślinom – pobudza je do wzrostu i odmładza. Jak i kiedy dzielić byliny?
Jak dobrze wybrać termin dzielenia bylin?
Od dobrze dobranego terminu podziału bylin zależy ich dobre przyjęcie się i dalszy wzrost. Najpraktyczniej jest trzymać się sprawdzonej zasady, że kępy roślin dzielimy w czasie ich wegetacji, ale po przekwitnięciu. Oznacza to, iż gatunki bylin, które kwitną wiosną, dzieli się latem i jesienią, a te kwitnące później, czyli latem i jesienią najlepiej dzielić wiosną.
Ogólnie przyjęło się, iż najbardziej optymalnym czasem na dzielenie bylin jest lato, ponieważ panujące wówczas warunki pogodowe sprzyjają tego typu zabiegom – łatwiej goją się ewentualne rany, lepiej przyjmują i ukorzeniają się nowe sadzonki, a wysokie temperatury zapobiegają gniciu i rozwojowi chorób grzybowych.
Które gatunki najlepiej rozmnażać przez podział?
Aby wiedzieć, które rośliny można bez obaw dzielić, wystarczy zwrócić uwagę na wygląd ich części podziemnych. Najlepiej na rozmnażanie przez podział reagują gatunki roślin z tzw. korzeniem wiązkowym (dużo drobnych korzonków). Zaliczają się do nich między innymi: bergenia, liliowce, funkia, trawy ozdobne, bodziszki, tawułki, pierwiosnek, omieg wschodni, kopytnik, kuklik, języczka, rudbekia, złocień, pełnik, trzykrotka, pysznogłówka, tojeść, zawciąg, żurawka.
Byliny, które tworzą korzeń palowy (np. łubin, mak, gipsówka) lepiej rozmnażać przez wysiew nasion, aby nie uszkodzić całych roślin.
Jak dzielić i rozsadzać kępy bylin?
Aby podzielić byliny, należy delikatnie (najlepiej widłami) wykopać karpę, uważając przy tym, aby nie uszkodzić korzeni. Najlepiej obkopać ją najpierw kilkadziesiąt centymetrów od rośliny, a następnie podważyć, wyjąć odpowiednią część i po prostu podzielić kępę na mniejsze.
Przy dzieleniu – ręcznie lub za pomocą noża, szpadla, sekatora – trzeba zwrócić uwagę na to, żeby każda z nowych sadzonek (tzw. szczepów) posiadała przynajmniej jeden pąk pędowy lub inaczej mówiąc tzw. oczko (miejsce, z którego wyrasta łodyga rośliny) – ważne zwłaszcza w przypadku dzielenia roślin kłączowych (np. piwonie, irysy, dalie, pacioreczniki). Pozyskane sadzonki umieszczamy w glebie i koniecznie obficie podlewamy, aby dobrze się przyjęły.