Mapa

Login Form

  

Tegoroczna letnia aura – długie okresy upałów i suszy, to ciężki okres nie tylko dla roślin ogrodowych, ale także dla coraz częściej zakładanych na działkach trawników. Aby trawnik przetrwał upały w dobrej kondycji, wymaga odpowiedniego traktowania i opieki.

 

Zasilony trawnik – silniejszy trawnik

Nie można zapomnieć o regularnym nawożeniu murawy, co pozwoli mu utrzymać dobrą kondycję, nawet w sytuacjach stresowych (susza, upały itp.). Najlepiej zasilać trawnik w pochmurny dzień, unikając słonecznego, upalnego dnia. Ostatnie nawożenie wykonujemy w sierpniu, szczególnie należy unikać późniejszego stosowania nawozów zawierających azot, co powoduje on nadmierny wzrost i obniża odporność na choroby i mróz. We wrześniu można jedynie zastosować tzw. nawozy jesienne.

 

Letnie koszenie trawnika

Lato to czas intensywnego wzrostu traw, dlatego koszenie jest konieczne dla utrzymania gęstej murawy. Zwykle potrzebne jest 1, a czasem 2 koszenia w tygodniu i zwykle należy kierować się zasadą, by nie skracać murawy poniżej 1/3 jej wysokości. Jednak w czasie upałów i suszy należy pamiętać, żeby nie kosić trawnika poniżej 6 cm. Krócej przycięte źdźbła są bardziej narażone na wysychanie. Nie można też zapominać, że ostrza noży kosiarki muszą być naostrzone, inaczej poszarpana podczas koszenia tępym sprzętem trawa będzie bardziej wrażliwa na wysychanie.

 

Niezbędne podlewanie – jak i kiedy?

W czasie długich okresów upałów konieczne jest regularne podlewanie murawy w ogrodzie. Codziennego podlewania wymagają w szczególności młode trawniki, w pierwszym roku po założeniu. Starsze potrzebują co najmniej 2-3-krotnego podlewania w tygodniu. Pamiętać należy, że podlewanie musi być obfite, bo tylko wówczas woda nawilży podłoże do głębokości 15 cm, czyli do poziomu, gdzie korzenią się trawy. Gdy dostarczymy murawie zbyt mało wody, to większość jej odparuje, a trawnik niewiele skorzysta z podlewania. Przyjmuje się ogólnie, że podczas letniej suszy trawnik wymaga dostarczenia około 30 litrów wody na m2.

Alternatywnym wsparciem tradycyjnego nawadniania są tzw. hydrożele, które miesza się z podłożem przed założeniem trawnika. Hydrożel działa w ten sposób, że podczas podlewania magazynuje wodę i w czasie suszy ją oddaje. W handlu dostępne są różne mieszanki, które oprócz hydrożelu mają w swym składzie także odpowiednią dawkę nawozu i składniki poprawiające strukturę gleby.

Najkorzystniej jest podlewać trawniki rano albo wieczorem, koniecznie rozproszonym strumieniem wody. Rano gleba nie jest zbyt nagrzana, a więc nie będzie szybko parować i większość wody dotrze do korzeni roślin. Nie należy podlewać murawy w ciągu dnia, w czasie silnych upałów, ponieważ narazimy trawę na poparzenia i szok termiczny, szczególnie używając zimnej wody.